Valašské Meziříčí na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Valašské Meziříčí
Domů - Portál Valašské MeziříčíKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Valašského Meziříčí, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Valašský špalíček

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Valašský špalíček

Fotogalerie:
Valašský špalíček
Valašský špalíček
Valašský špalíček
Valašský špalíček
Valašský špalíček
Valašský špalíček
Valašský špalíček
Valašský špalíček
Valašský špalíček
Valašský špalíček
Valašský špalíček
Valašský špalíček

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Valašský špalíček

Schránka:
Přidej do schránky.

Valašský špalíček se poprvé konal 9. července 1983 jako jednodenní folková přehlídka za účasti Oldřicha Janoty, který celou přehlídku také uváděl, Dagmar Andrtové, Petra Lutky, Václava Koubka a dalších... Odpolední koncert proběhl v amfiteátru letního kina, večerní jam-session (spolu s promítáním filmů Festival a Opera ve vinici) v M-klubu. Příští dva ročníky (21. července 1984 a 29. června 1985 vypadaly podobně, jen večerní koncerty proběhly ve velkém sále zámku Žerotínů.

Významnější koncepční změna přišla roku 1986. Špalíček už byl dvoudenní (11. a 12. července) a poprvé se na něm objevili rockové skupiny - Betula pendula, Iva Bittová s Pavlem Fajtem i se skupinou Kolektiv (budoucí Dunaj), Z kopce, Skupina z Luhu, Jablkoň... Folkaři však stále převažovali. Kromě jmen známých už z předchozích ročníků zde hráli třeba Josef Streichl, Dušan Valúch s Karlem Svozilem a Ivan Hoffman.

Rok 1987 už vlastně představil Valašský špalíček v podobě, jakou známe dodnes. Přehlídka zabrala tři dny 18. - 20. června, vedle hudby došlo také na výstavu valašských výtvarníků, besedu s hudebními kritiky a promítání filmů. Poprvé zde jasně vykrystalizovala domácí rocková scéna: premiéru na Špalíčku měla Mňága a Žďorp (i když ještě s repertoárem Slepého střeva), Petr Zezulka představil svou novou skupinu Ciment, z Betuly penduly se stala mimořádně zajímavá kapela.

Ročník 1988 (16. - 18. června) byl poznamenán zvlášť těžkými boji s aparátčickými cenzory. Mňága a Žďorp nakonec nemohla vystoupit a rozhovory s Petrem Fialou a Petrem Zezulkou byly vyřazeny z festivalového bulletinu. Přesto se rozvoj Špalíčku nepodařilo zastavit. Na přehlídku, která představovala to nejlepší, co se v českém a slovenském folku a rocku tehdy dalo slyšet, se sjíždělo publikum z celé republiky.

Rok 1989 patřil v dějinách Valašského špalíčku k nejvýznamnějším. Od 22. do 24. června na festivalu hráli například Janota a Havlovi, Dobrohošť, Jim Čert, Jan Burian s Petrem Skoumalem, Vladimír Merta a Václavem Veselým a Karlem Holasem, Masomlejn, Ciment, MCH Band, Už jsme doma, Dežo Ursiny se skupinou Plus, Štěpán Rak a Jaroslav Svěcený, Jiří Bulis, Jiří Stivín, Marián Varga, Betula pendula, Psí vojáci, Betonová zahrada, Kuličky a další.

Od roku 1990 na Valašský špalíček přijíždějí zahraniční umělci - lze jmenovat například Kwartet Jorgi, Lindsay Cooperovou a Maggie Nicholsovou, Patrika Ewena, Once Upon A Time, Tower Struck Down, Eugena Brosnana, Vesnu Gorše, Tudósok, Phillip Crosbie Band, Bohemian Blues Band, Terryho Lee Halea and Blind Doctors, Panama... Od roku 2000 se tady objevili Michael Roach, Paul K, Lidija Bajuková a Natalija Radušicová, Chris Burroughs Band, Atché, The Frames, James Blood Ulmer & Blues Experience.

Vstupenky na Valašský špalíček v prodeji od května.


Adresa a kontaktní informace:
VALAŠSKÝ ŠPALÍČEK
KOMENSKÉHO 1
757 01  VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ 1

telefon:+420 731 413 964

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°28'18,12"; E17°58'9,84"
Další kategorie, kde se záznam nachází:
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 4414

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Valašské Meziříčí
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena